poniedziałek, 26 września 2016

MICRO aprs weather station

Od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie pobawić się arduino, zamiast się nabijać jak to miałem w zwyczaju.

Zainteresowało mnie opracowanie QAPRS http://niezle.info/qaprs/
mocno lansowane przez Ryśka SQ9MDD, które mimo wszystko nie zostało w odpowiedni sposób wykorzystane przez naszych konstruktorów.

Mając w pamięci porzucony niegdyś projekt bascomowego WX-a
http://sq5eku.blogspot.com/2013/12/aprs-wx-station-ssr-v1.html
zabrałem się za zrobienie jeszcze bardziej minimalistycznej wersji :)


Pogodynka wsadzona w nadajnik NMT-435 z wyprowadzonym czujnikiem DHT22.

Podstawą całości jest fabryczna płytka Arduino NANO
Czujnik ciśnienia BMP085 / BMP180
Pomiar temperatury i wilgotności DHT11 / DHT22.

Wersja Micro nie posiada nawet wyświetlacza, wstępne miejsce zainstalowania miało być na balkonie wraz z baterią słoneczną i niewielkim akumulatoorem, więc prezentowane wyniki z pomiarów wyświetlane by były jedynie dla wróbli. Zostaje wolnych sporo pinów, więc po dopisaniem kilku linijek kodu będzie można ewentualnie doposażyć ją o LCD.

Poniżej kilka zdjęć pokazujących jak dokooptowałem resztę elementów do istniejącego PCB.Kilka kabelków do podłączeń, plus czujnik DHT22 i gotowe.


PCB jest na tyle małe, że zmieści się praktycznie w każdym nadajniku z recyklingu (Nokton, Pulson itp.). Bardzo tanim kosztem można zaistnieć na mapach i to nie koniecznie wystawiając kolejną chałupę via net........


Zabawa z QAPRS okazała się owocna, MICRO WX działa, w trakcie eksperymentów jest tracker na tej samej PCB. Jeśli będzie jakieś zainteresowanie tematem to postaram się to dopracować i umożliwić odwzorowanie innym.

A póki co trwa dalsze poznawanie tajników pajeńczarstwa via ARDUINO :-)

Działające prototypy w paśmie 2m, nadajniki NOKTON VHF 5W.


2 komentarze:

 1. Witam.

  Jeżeli jest możliwość z miłą chęcią przetestuję twój projekt.

  Pozdrawiam Daniel SQ5DN

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To żaden projekt, taka mała partaninka, co ciekawe ta manianka działa - https://aprs.fi/#!call=a%2FSQ5RTW-6 oraz https://aprs.fi/#!call=a%2FSP5EB-3 Ogólnie wszystko opiera się o arduinową bibliotekę QAPRS. Jeśli masz pojęcie o arduino to polecam zacząć od prostej wersji https://github.com/Toni43/QAPRS-Meteo . Jeśli nie to mogę ci przygotować plik .hex mojej wizji, w moim przypadku zmuszony byłem przepisać na nowo biblioteki do czujników. Albo na pająka ew. uproszczone PCB https://github.com/SQ5EKU/micro-wx-QAPRS

   Usuń