BidaTrak

 Zbliżają się wakacje, wypadałoby coś nowego zmajstrować do trakowania....

Tym razem postaram się zrobić Wszystko w jednym, a czy się uda czas pokaże :-)

Oczekiwania są następujące

  • Możliwość podpięcia Radia 
  • Praca Jako Digi
  • Praca Jako Digi + Igate
  • Praca jako Tracker APRS (po radiu i Sieci)
  • Praca jako Igate po Wifi
  • Konfiguracja po wifi z przeglądarki
  • Dla upartych jakiś wyświetlacz
  • Praca jako stacja meteo (uproszczona ale jednak)
  • Praca z baterii (li-ion 3,5-4V) jak i standardowego zasilania do 25Volt

Spodziewana realizacja na wakacje, realne szacunki mówią o jesieni.

Założenia jak zwykle te same, minimum pracy, maksimum części z recyklingu, znaczy z własnego śmietnika zwanego zapasami - nazwa BidaTrak zobowiązuje !!!.

Co w środku -

GPS z odzysku PA6E-V01 


PA6E-v01
GPS Bida Traker wyprowadzenia

Przewidywany nakład 5 do 10szt dla testerów.

Dziennik Budowy...

Poniżej pierwsza wersja PCB 62x48mm, 

jak nie popełniłem zbyt wielu błędów to z lutowaniem pójdzie szybko. Jak wiadomo za konstrukcje trzeźwy się nie zabieram, a później bywa różnie.

12.05.2021

PCB trackera nabiera na wadze :-)

Montaż Bida Traker

Niestety nie ustrzegłem się kilku błędów przy tworzeniu PCB, nie są one krytyczne jednak w następnej wersji trzeba będzie to uwzględnić i poprawić.
APRS BIDA TRAKER

Zastanawia mnie jedynie czy tak bliskie sąsiedztwo odbiornika GPS z modułem wifi nie doprowadzi do klęski. Za jakiś czas pewnie się dowiem!

13.05.2021

Geneza upadku...

Układ został polutowany, poza mikro-kontrolerem niczego już nie brakowało...

Przyszła pora na sprawdzenie poszczególnych bloków

  • -Zasilanie (przetwornica i napięcia na poszczególnych stabilizatorach) wszystko ok.
  • -moduł wifi ESP-12, po zaprogramowaniu testowego softu okazało się ok.
  • -Gps, jedna wielka klęska !!!

Gps wystartował w 2080r, gdy znalazł kilka satelit przeskoczył  do września 2001 roku. Dałem mu tak popracować kilka godzin, data nie uległa zmianie, GPS wariował z prędkościami mimo że stał w miejscu. Jedynie co działało to zegarek, czas UTC wskazywał poprawnie..


Sprawdziłem w ten sposób kilka egzemplarzy, niestety wszystkie posiadały ten feler. Nie znalazłem nic dotyczącego aktualizacji tego modelu, jedynie wzmianki że ludzie mają z tym modelem PA6E-V01  problemy więc GPSy lądują w koszu. Niestety nie posiadam innych modeli (PA6E-CAM, PA6C, PA6H) zalecane na podmianke tych felernych, w tej obudowie na podstawienie i kontynuacje projektu. Zniechęcony tymi okolicznościami pogrzebię chyba ten projekt. 

Morał jest taki, zabawa zabawą ale niczego nie można być pewnym.. Niby 25 lat doświadczenia w elektronice powinno już człowieka tego nauczyć, lecz pewność siebie i chęć odwalenia prostej lepianki uśpiło moją czujność. Trunkowanie i lutowanie, co mogłoby pójść nie tak :)

Muszę pomyśleć co z tym dalej.... Najszybciej uwalony mini-projekt w życiu...

***************************************

14.05.2021

     Zaczynamy od nowa. 

Po drobnych poprawkach i zmianę koncepcji zastosowanego GPSa na kolejny powszechnie dostępny układ quectel l80, powstało kolejne PCB BidaTrak V1,1


 

Wymiary pozostały bez zmian. Na pierwszy rzut oka płytka wygląda trochę chaotycznie, spowodowane to jest uproszczeniem pod wypalenie laserem, wersja do trawienia będzie już lepiej się prezentować.

W sumie to tylko prototyp, dodatkowo na użytek własny więc nie widzę potrzeby tego upiększać.

 

Ludzie listy piszą :)

Po powrocie z QRLu zastałem w skrzynce na listy mały pakuneczek w formie torebki ESD z ciekawą zawartością.  Dziękuję dowcipnisiowi za zawartość, szkoda jedynie że się nie podpisał. Nie wspomnę że chyba nie doczytał tytułu. 


Niespodzianka super, jednak wolę wiedzieć co i od kogo, bo tak to nawet nie ma komu się zrewanżować. Na Ublox cam-m8q też jakiś pomysł się znajdzie.

15.05.2021

 
Zasadniczo Bida Traker polutowany, wszystkie komponenty działają, zostało tylko wysmarować jakieś oprogramowanie. Za tydzień lub dwa powinny już testowo działać przynajmniej 2 egzemplarze. Zastosowanie GPSa Quatel l80 było strzałem w dziesiątkę, wszystko ruszyło od strzała, zmodernizowane PCB v1.1 również okazało się poprawne.
 

Jest też przełom z wykorzystaniem wadliwych PA6E-V01, drobne poprawki w sofcie umożliwiają jego wykorzystanie, wstępne testy wypadły obiecująco. Więc praca włożona w prototyp nie pójdzie na marne. W wolnym czasie zrobię z 5 egzemplarzy i rozdam moim zaprzyjaźnionym testerom, a póki co zaczynam weekend !!!

16.05.2021

Mimo pewnych obaw co do rozmieszczenia przetwornicy, gpsa jak również modułu wifi, żadne z obaw się nie ziściły. Nic z niczym nie koliduje, nie ma żadnych skutków ubocznych, wszystkie elementy działają poprawnie.
Pierwszy egzemplarz testowy trafił do testera, za pewien czas zobaczę co z tego wyszło.
Testera można podejrzeć - Aprs

19.05.2021
 Po wczorajszym zakrapianym spotkaniu w gronie potencjalnych użytkowników zapadło kilka decyzji odnośnie dalszych losów BidaTrak-a. Pomijając aspekty oprogramowania zapadła decyzja dotycząca zastosowania gniazda zamiast konektorków do podłączenia radiotelefonu. Ostatecznie padło na nieśmiertelne DB9.
Kolejną ważną sprawą są trudności z nabyciem GPSów, szczególnie Quatel L80, w związku z tym został dokonany zwrot w kierunku wszędobylskich NEO-6m jak i NEO-7M. Ponieważ mają zgodne z sobą wyprowadzenia, nie będzie problemu z zakupem, choćby z rozlutem z modułów dla Arduino. 
Grupa podglądaczy zawzięcie upiera się nad wyświetlaczem, więc na stałe ląduje mały Oled, chociaż osobiście nie wiem po co...
 
BidaTrak PCB 1,2
 

A więc trzeci raz zaczynam od zera, dwa poprzednie już działają. 


 
20.05.2021

Takim to sposobem doszliśmy do końca tworzenia urządzenia przeznaczonego do realizacji wielu postulatów stawianych przez dopingujących mnie Kolegów.


Miało być stosunkowo tanio i prosto. Sądzę że cele zostały osiągnięte. 
Zasadniczo mamy na pokładzie trzy podstawowe moduły.
 
TNC z opcją samodzielnego DIGI.
Wifi przydatne jako Igate przy digi, lub w połączeniu z GPSem jako traker.
Nie montując TNC a jedynie GPSa oraz ESP-12 mamy prostego trakera.

Ogólnie nie trzeba wszystkiego naraz lutować, wybieramy jedynie moduły nam potrzebne aby zrealizować własny projekt.

Na dole są też przewidziane kołki I2C pod wyświetlacz lub dodatkowe czujniki.
Taki mały kit startowy APRS dla konstruktorów.
 
Teraz będzie pole do popisu dla testerów, za jakiś czas gdy wyniknie z tego coś pozytywnego będzie trzeba pomyśleć o realizacji PCB przez jakiś zakład co by kilka osób mogło sobie samemu coś takiego sklecić.  Trzeba również pomyśleć o jakiejś obudowie :)

27.06.2021
Minął miesiąc od ostatniego wpisu, mimo braku czasu trochę w sprawie BidaTrak-a się działo.
Powstała kolejna wersja PCB v1,3, jak się zdaje ostateczna :-)
Na bazie BidaTrak-a zostały uruchomione lub zmodernizowane dwa testowe Digi / Igate, mają one charakter lokalnych urządzeń testowych z racji mizernych warunków antenowych.

SR5DLA - nad Zegrzem Digi W1 + igate   aprs.fi

SQ5SSY-2 Otwockie Digi W1 + Igate    aprs.fi

Poniżej wykres pokazujący Smog APRS-owy jaki dociera do pod-Warszawskich miejscowości. 80% tego smogu to bezmyślny ruch nic nie wnoszącego ping-ponga reklam, telemetri spłóczek w kiblach i innych bzdur powtarzanych w koło przez wszystkie możliwe urządzenia.
 

Zostało też uruchomionych kilka BidaTrak-ów w autach.

Podstawowy tester
SQ5SSY-9 BidaTrak + radio + net via WIFI   aprs.fi

SQ5SSY-10 eksperymenty głównie po Wifi.

Poniżej efekt trakowania się w czasie wycieczki poza miasto, jak widać udział przeróżnych Digi jest znaczny, lecz zdarzały się miejsca gdzie BidaTrak wspomagał się netem z WIFI by zapewnić ładne rysowanie śladu :) 

I co by nie mówili przeciwnicy APRS.FI, przyjemniej się ogląda taki obrazek niż sieczkę, która występuje w wielu miejscach, gdzie APRS jeszcze nie dotarł !!!

Kika urządzeń jest w trakcie uruchamiania, płytki PCB zostały rozesłane do chętnych testerów.
Zapewne po wakacjach komuś uda się BidaTrak-a poskładać i uruchomić.
Po testach zapadła decyzja o pozostawieniu GPS-ów z rodziny NEO-6 oraz NEO-7, oraz wkomponowaniu w obudowę dużej anteny z GPSa z przedwzmacniaczem.
Powstała również kompaktowa obudowa do druku 3D uwzględniająca wyświetlacz, gniazda, antenę GPS oraz przycisk funkcyjny, powstał również wariant z baterią 1500mAh oraz układem ładowania z gniazda USB na układzie TP4056 :) 
 
 
W miarę przyrostu liczby urządzeń będą na bieżąco wnoszone poprawki do softu,  póki co występują okazjonalnie niewielkie babole.

Z mojej strony to chyba tyle....


Niebawem dalszy ciąg tej Komi-Tragedii !!!

2 komentarze:

  1. Hej, z tym GPSem - bardzo mozliwe, ze go zaklocasz innymi rzeczami na PCB - w dokumantacjach do tych i do tego 6c jest informacja, ze wymagaja ground plane dookola chyba 4 na 4 cm - mozesz dla testow dac go na osobnej plytce i tylko te kilka polaczen przewodami zrobic.

    OdpowiedzUsuń
  2. GPSy PA6E-V01 mam z odzysku z szrotów monitoringu ciężarówek. Te GPSy testowałem na różne sposoby, za każdym razem ten sam efekt. Więc to chyba był problem wycofania urządzeń z których je wylutowałem :-(

    OdpowiedzUsuń