wtorek, 11 października 2011

Akumulatorki Ni-MH

Akumulatorki Ni-MH Niklowo - Wodorkowe

 Do obsługi ogniw Ni-MH należy używać impulsowych ładowarek procesorowych z kontrolą napięcia, które nie ładują ogniw dużym prądem (powyżej kilkuset mA) i ich nie przegrzewają (przegrzane akumulatorki, podobnie jak w przypadku zwarcia  elektrod, potrafią w ładowarce eksplodować wylewając z siebie elektrolit).


Zwarcie akumulatorków NI-MH

Dla  Ni-MH o pojemnościach powyżej 1000mAh optymalny prąd ładowania to 500 mA. Nie należy rozładowywać ogniw do końca, np. wkładając do latarki i czekając aż żarówka zgaśnie. Spadek napięcia w ogniwie poniżej pewnego poziomu (dla Ni-MH przyjmuje się - 0.9 Volta) powoduje takie zmiany chemiczne, które uniemożliwiają później naładowanie akumulatora do pełnej, deklarowanej pojemności.


 Efekt ładowania akumulatorków zbyt dużym prądem :)

Akumulatorki nowe zyskują pełną sprawność koło trzeciego cyklu ładowania, tzn. 3 razy naładować do pełna i całkowicie rozładować w urządzeniu o dużym poborze prądu (np. w lampie błyskowej). Dopiero po takich pełnych cyklach ogniwa zyskują deklarowaną pojemność. Co kilkanaście ładowań powinno się akumulatorki w ładowarce odświeżyć.
Pozostawione na dłużej nie używane ogniwa Ni-MH ulegają samo-rozładowaniu, efekt ten daje się mocno odczuć już po miesiącu.
Nowe elektroniczne ładowarki impulsowe z kontrolą prądu ładowania przeważnie posiadają opcję Refresh. Po jej uaktywnieniu akumulatorki są najpierw rozładowywane do bezpiecznego minimum a potem ładowane do pełna. Generalnie zawsze powinno się rozładowywać akumulatorki do takiego momentu, w którym nasze urządzenie nie jest w stanie się włączyć.  Dzięki takim zabiegom, dobrze traktowane akumulatorki powinny działać poprawnie nawet przez kilka lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz