niedziela, 28 czerwca 2015

Nadajnik APRS dla kierowcy Tira - 144,800 MHz

Od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie wykonanie nadajnika do pracy APRS zasilanego bezpośrednio z instalacji elektrycznej ciężarówki z 24V.

Po wysłuchaniu wielu opowieści o perypetiach z przetwornicami samochodowymi stosowanymi przez kierowców, postanowiłem adoptować nadajnik Nokton NR4K3 który nie będzie musiał korzystać z przetwornic zamontowanych w aucie.

Poniżej Nadajnik z zamontowanymi wewnątrz dwiema przetwornicami
- 24V / 18V - PA
- 24V / 11V - logika, mcz itd.


Pierwsza przetwornica to Chiński zakup na EBAY-u za 3.60zł wraz z kosztami przesyłki, DC-DC LM2596 Step Down Adjustable Converter Power Supply
dedykowana dla mistrzów ulepków elektronicznych ARDUINO.

Druga przetwornica została wydłubana z ładowarki samochodowej od telefonu GSM (MC34063), pochodzi z rodzimego rynku i kosztowała coś w okolicach 1,50zł. Niestety produkt był tak badziewny, że wymagał najpierw naprawy, a dopiero później przeróbki aby uzyskać z niego 11V.


Nadajnik został wyposażony w testowy traker APRS oparty o stosunkowo tani układ Atmega328. Jak zwykle dla oszczędzenia sobie użerania z kablami, traker wylądował bezpośrednio w nadajniku.


Nadajnik oddaje ponad 10 Wat mocy wyjściowej, parametry pracy są jednakowe w przedziale napięć 21V do 30V. Zastosowany GPS to tani i sprawdzony Quectel_L80.

Nominowanym ochotnikiem z wyboru na testera został  Tomek SQ5SSY, który na dniach ma objeździć egzemplarz testowy. Zobaczymy czy nadajnik nie spłonie, i jak spisywać się będzie niskobudżetowy traker.

Gdyby ktoś był ciekaw co z tego wyjdzie - APRS.FI

01,07,2015
Póki co urządzenie działa poprawnie, pomijając fakt problemów z zasilaniem, jak się okazuje zastosowanie wtyku zapalniczki marnej jakości dość szybko się mści.


02.07.2015
SQ5SSY już w domu, urządzenie całe i zdrowe, wyniki pracy zadowalające.
Teraz czekam na rajd testera na południe Polski.

Jak widać trasa wymalowana w dość zadowalającym stopniu, mając na uwadze dość niski koszt całego przedsięwzięcia.

 Poniżej stacje dzięki którym zabawa był możliwa.


Małe poprawki w sofcie do trakera i można będzie temat uznać za zamknięty :)

Z rozpędu wykonałem jeden nadajnik z trakerem więcej, więc jeśli ktoś ma ochotę przygarnąć drugi eksponat testowy (zasilany z 24 volt ) zostając jednocześnie drugim testerem  to proszę o kontakt.

Preferowany kierowca jeżdżący systematycznie po Polsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz