sobota, 17 lutego 2018

BOOSTER VHF 35 WATT

Wzmacniacz mocy dla nadajnika Nokton NR4K3 @ 144.800MHzTani wzmacniacz mocy dla nadajnika Nokton oparty o tranzystor KT958A  byłego ZSRR.
Budowa wzmacniacza jest banalnie prosta, układ jest dość powtarzalny.
Wykonany został na PCB z Laminatu dwustronnego FR4 o grubości około 1,5 mm, warstwa miedzi 35 um.

PCB do pobrania Booster-NR4K3 - Sprint Layout

Elementy smd oznaczone gwiazdką  mają krytyczne wartości i należy je stosować zgodnie z opisem, zwracając uwagę na graniczne napięcie pracy.


Pierwszy dławik od zasilania to w zasadzie dowolność, grunt aby wytrzymał prąd około 5A, ja zastosowałem 2 filtry przelotowe o pojemności 5nF.
Element opisany jako ferryt to kawałek drutu przewleczonego przez koralik ferrytowy, zasadniczo tu też jest spore pole do popisu dowolności.
Wszystkie cewki są identyczne, pochodzą z fabrycznych nadajników Pulson TA105, posiadają 4zwoje drutem 0.8mm na średnicy 4mm.

Strojenie nadajnika sprowadza się do regulacji wejścia dwoma trymerkami po 20pf. Na wyjściu należy dobrać miejsce usadowienia kondensatora 47pf umiejscowionego koło kondensatora 10nf przed filtrem antenowym. Zastosowanie stałego kondensatora zamiast trymera sprawia że układ po zamknięciu się nie rozstraja.

Egzemplarz testowy oddawał 35 wat mocy przy napięciu 13,8 wolt.

Od spodu pcb do tranzystora KT958A przykręcony kawałek miedzianego radiatorka, który w zupełności wystarczał do emisji krótkich ramek APRS, jeśli ktoś planuje używanie wzmacniacza do dłuższych transmisji należy tranzystor uposażyć w słuszny radiator. 


Mimo prostoty, układ ten przeznaczony jest dla obytych z elektroniką i posiadających przynajmniej minimum sprzętu pomiarowego RF oraz zdolnych manualnie !!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz